Zgłoś nowy absurd

Rak pierwotny wątroby uśmierca co roku ok 2 tys. osób. Rocznie leczymy 240…

Rak Pierwotny Wątroby – sytuacja chorych w Polsce.

Rak pierwotny wątroby. Leczenie. Prezentacja Prof. Piotra Małkowskiego.

Rak pierwotny wątroby. Leczenie. Prezentacja Prof. Piotra Małkowskiego.

Na trop tego Absurdu wpadliśmy dzięki wystąpieniu Prof. Piotra Małkowskiego (do obejrzenia na stronie: http://www.korektorzdrowia.pl/pattube/prof-piotr-malkowski-rak-pierwotny-watroby-nastepstwo-zakazenia-hcv/), na jednym z naszych seminariów. Tym razem seminarium dotyczyło szerokiej problematyki HCV, z którym w Polsce borykają się tysiące ludzi. Zacznijmy ten absurd od danych epidemiologicznych.

W 2010 roku, posługując się danymi Krajowego Rejestru Nowotworów umieralność spowodowana nowotworami złośliwymi wątroby (HCC, CCC) wynosiła  ponad 2000 zgonów/rok, praktycznie w stosunku 50% dla oby płci. HCC (hepatocellular carcinoma) jest 3 z kolei przyczyną zgonów z ogółu nowotworów. Zapadalność w Polsce kształtuje się od roku 2000 w granicach  niespełna 1500 osób rocznie. W statystykach opublikowanych przez KRN czytamy również iż: „Wśród pacjentów (w wieku 15-99 lat), u których zdiagnozowano nowotwory wątroby w latach 2000-2002 1-roczne wskaźniki przeżyć wynosiły 23,8% u mężczyzn i 23,3% u kobiet.” Warto zaznaczyć iż tak na prawdę dokładne statystyki nie są jeszcze znane.

Jak natomiast wygląda leczenie HCC w Polsce ?

Rak pierwotny wątroby jest możliwy do wyleczenia za pomocą kilku wysoko specjalistycznych interwencji. Resekcja wątroby, termoablacja, chemoembolizacja (na która czekamy ok. 1 miesiąca) -to niespełna 50 osób rocznie leczonych każdą z metod. Przeszczep wątroby wykonuje się u nie więcej niż 30 osób rocznie, a na leczenie Sorefenibem, przypada ok 60 osób. Łącznie daje to ok 240 osób, rozpoczynających leczenie, prawdopodobnie skuteczne HCC co roku. Przy średniej zapadalności 1500/rok….

Dlaczego tak mało ?

Powodów jest kilka. Jednymi z nich, bez skupiania się na roli decydentów w całym procesie, oraz kwestiach finansowych, które są równie istotną bolączką systemu, jest: brak prowadzenia badań przesiewowych wśród grup ryzyka (z marskością wątroby, przewlekłym WZW typu C lub HBV), niestosowanie się do światowych wytycznych diagnozowania raka wątroby w tym często nieprawidłowo wykonana 4-fazowa tomografia bądź rezonans magnetyczny będąca złotym standardem diagnostycznym dla HCC (w Polsce popularniejsza jest metoda biopsji wątroby, która pozwala wykryć w głównej mierze jedynie specyficzne rodzaje raka, a USG obsługuje niewystarczająco przeszkolony personel) oraz niestosowanie się do klasyfikacji Barcelońskiej, przyjętej przez resztę światowych ekspertów…

 

 

Opracowano na podstawie:

http://onkologia.org.pl/nowotwory-watroby-przewodow-zolciowych-wewnatrzwatrobowych-c22/

http://www.korektorzdrowia.pl/pattube/prof-piotr-malkowski-rak-pierwotny-watroby-nastepstwo-zakazenia-hcv/

 

Dodaj komentarz

Komentarze (0):

Zgłoś rozwiązanie